Pazartesi, Haziran 27, 2016

Bir Ses Böler Geceyi - Ahmet ÜmitÜlkemiz inançlar ve idealler konusunda çok katı olan bir ülke maalesef. Fikirlerimizle ideallerimizle ilk önce ailelerimizle, sonra arkadaşlarımızla ve daha büyük bir şey olan otorite ile karşı karşıyayızdır. İnsanlar yaptıklarımızdan çok kendi menfaatlerini düşünür. Karşısındakini düşünmeden onun hayata bakışını bilmeden -öğrenmek dahi istemeden- eleştirmek ve yaptıklarını küçümsemekle geçer hayatları. Ahmet Ümit, bu romanında her nerede yaşıyorsak yaşayalım farklı görüşteki ve azınlıktaki insanların yaşam zorluklarını anlatıyor.Bir Ses Böler Geceyi

Süha, eski hocasını karşılamak için sağanak yağmur altında, eski model cipini kullanarak yola devam eder. Yağmurun etkisiyle bozulmuş yolda kaza yapar ve kendisini bir mezarda bulur. Kazayı hafif sıyrıklarla atlatan Süha, ilerde gördüğü köyden gelen ışığı, yardım istemek amacıyla karanlığın içine doğru birazda korkarak takip etmeye başlar. Köye vardığında bir gariplik olduğunu fark eder ve köyün sokaklarında insanları aramaya başlar. Tüm insanların bir evde toplandığını fark edince aslında geçmişinde yaşadıklarını hatırlayacak ve hayatı boyunca hiç görmediği bir çocuğun inançları uğruna verdiği mücadeleye tanık olacaktır.


Kitabın İçinden

Doğru nedir, yanlış nerdedir bulamıyorum. Ama içerideki ölünün benden daha cesur olduğu bir gerçek. Cesur mu ?
Unutma cesurlar genellikle cahillerden çıkar. İçerideki ölüyü kıskandığın için böyle düşünüyorsun. Senin yapamadığını yaptığı içini istemediği bir dünyada yaşamak yerine kendini öldürmeyi seçtiği için ona kızıyorsun.O, insanların daha iyi bir dünyada yaşamasını istiyordu. En azından bu ideale inanmıştı. Ama böyle bir dünya kurulabilir miydi? Doğasında bencillik ve yıkıcılığı taşıyan insanoğlu birbirine eline kardeşçe uzatabilir miydi?


Eğer kitabı okursanız veya okumasanız bile filmini izlemenizi tavsiye ederim. Film'in sonlarına doğru yazarımızın bir sahnede elinde rakı kadehiyle görünmesi de ayrıca yüzümde bir tebessüm oluşturdu.Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder