Çarşamba, Temmuz 13, 2016

Algernon'a Çiçekler - Daniel Keyes


İnsanlara kendinizi bir aptal olarak gösterirseniz onlar sizi aptal sanar, kendinizi bir dahi olarak gösterirseniz dahi, peki yıllarca yanınızda aptal olarak yaşayan birinin bir anda dünyanın en zeki insanlarından biri olduğunu düşünün.

Sıradan insanlar için bile çok düşük IQ ile doğan Charlie Gordon, Eyalet okulunda gösterdiği başarı ve istekle bir araştırma için çok iyi bir kobay adayıdır. Bu ameliyatla IQ seviyesi yükselecek ve herşey iyi giderse bir dahi yaratmayı başaracaklardı.Ameliyatı ailesinin izniyle kabul eden Gordon, hayatında ki değişim bilim adamlarının bile beklemediği bir hızda gelişecektir. Gordon artık bir dahidir, ama yıllardır yaşadığı hayat bir anda tam tersine döner. Annesinin ona yaptıklarını, arkadaşlarının onunla dalga geçmelerini, bilim adamlarının sıradanlığının hepsini çok hızlı bir şekilde öğrenir. Tek sorunu vardır dahi olmakla sosyal bir birey olmak aynı şey değildir.

Kitap öyle muazzam bir şekilde kurgulanmış ki ilk sayfalarda günlük tutan Gordonun yazım hatalarını okurken gerçekten düşük IQ'lu birisiyle konuşuyormuş hissediyorsunuz. Kendinisinin düşük IQ'suyla bile öğrenme isteğine şahit oluyorsunuz. Kitap ilerledikçe özellikle ameliyattan sonra düzelen yazı şekli ve anlatım tarzı ile bir dahi ile yan yana oturduğunuzu onun sosyal hayattaki sorunlarını adeta siz yaşamışçasına etkileniyorsunuz.

Kitap'tan alıntılar

Herkes bir moronun yanında kendini akıllı hisseder.

Entelektüel devler diye adlandırılan profesörler hakkında düşündüklerim için ne aptalmışım, insanlar dünyanın geri kalanı, ne olduklarını keşfedecek diye çok korkuyorlar.

Ona su ya da yiyecekle motive etmeye bile gerek yok. Öğrenmek için problemleri çözüyor başarı kendi ödülünü kendisi veriyor.
Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder