Pazar, Temmuz 31, 2016

Ben İçeri Düştüğümden Beri - Nazım Hikmet





Ben içeri düştüğümden beri

Ben iceri düştügümden beri güneşin etrafında on kere döndü dünya.
Ona sorarsanız : "lafı bile edilmez, mikroskobik bir zaman."
Bana sorarsanız : "on senesi ömrümün."
Bir kurşun kalemim vardı ben içeri düştügüm sene.
Bir haftada yaza yaza tükeniverdi.
Ona sorarsanız: "bütün bir hayat."
Bana sorarsanız : "adam sen de, bir iki hafta."


Nazım Hikmet'in en sevdiğim şiirlerinden biri. Özellikle Genco Erkal ve Fazıl Say'ın mükemmel oratoryo çalışmasıyla her derde, sıkıntıya düştüğümde dinlediğim bir parça olmuştur.



Son zamanlarda hayatımın son senelerini çok düşünüyorum. Neler yaptım, ne boşluklar yaşadım, kaç yüz sayfa okudum, kaç bin kapsül ilaç içtim. Kimin kalbini kırdım, kimler kalbimi kırdı.


Hayatımızda bizden hariç herkesin bir sözü var. İnsanları sürekli konuşuyor, sürekli. Sizin kalbinizin ne için çarptığını bilmeden.Nazım vatan haini ilan edildiğinde bile vatanı için sürekli güzel şeyler yazdı. Şiirin devamında umut var. Keşke o kadar umudu bende besleye bilseydim diye o kadar çok imreniyorum ki.


10 senesi ömrümün boşa gitti. Hiç birşey yapmadan korkarak. Sürekli eski yaptıklarımın üstünde düşünerek bunalımlara girerek. Başarısızlıklar. Çevremdeki ciğeri beş para etmez adamların laflarını yiyerek.


Bu bloga ulaşan insanlara ve benim gibi birini kaale alacak birileri varsa onlara sesleniyorum. Çevrenizde ne olursa olsun birisine laf ederken yüz kez belkide bin kere düşünün. Onlara güvenin, güven belkide bir insanı hayata yeniden bağlayacak birşey. Yaptıkları şeylerin yanlışlarını onların suratına vurarak onları kırarak değilde biraz ''Dost'' gibi yaklaşın. Hem kendilerine güveni hemde size olan davranışları değişecektir.


Hayatın en önemli şeylerinden biri bu dünyada para olarak geçiyor. Çalışmayan bir insanı tembellikle değilde neden böyle diye kendinizi sorgulayarak başlayın işe. Kimsenin hayatına karışma hakkınız yok. Oğlunuz, kızınız, kardeşiniz, kuzeniniz, yeğeniniz hiç birinin hayatına karışma hakkınız yok. Eğer bu hakkı kendinizde görüyorsanız ilk önce kendi hayatınızın bir özgeçmişini çıkarın ve ona akıl verecek kadar ne yaptım diye düşünün.





Sağlıcakla Ve Mutlulukla Kalın
Çünkü Ben Beceremiyorum







Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder