Cumartesi, Temmuz 23, 2016

Hayvan Çiftliği - George Orwell

"Bütün Hayvanlar Eşittir, 
            Ama Bazı Hayvanlar Daha Eşittir"

George Orwell kitabının son sayfalarına doğru bu sözleri paylaşıyor bizimle. Hayvan çiftliği 1945 yılında Orwell, tarafından kaleme alınmış. O zamanlar komünist sistemin yaptıklarına tatlı bir yazım stiliyle sert eleştiriler yapıyor. 

Kitaba baktığımızda gerçek tarihle doğru orantılı olarak domuzlar ve diğer çiftlik karakterleri tamamen gerçeklere uygun olarak yaratılmış. Koca Reis Karl Marx, Napoleon Stalin, Snowball Troçkiyi temsil etmektedir. Birde Moses diye bir karakter var ki din adamlarını, ismine bakılırsada Hz.Musa'ya atıfta bulunmakta.


Çiftlik sahibinin yönetiminden memnun olmayan bir grup hayvan Koca reisin son sözlerininde etkisiyle çiftlikte bir devrim yaparlar ve çiftlik yönetimini ele geçirirler. İlk başlarda tüm hayvanların eşit olduğu insanların onların düşmanı olduğu, hiç bir hayvanı öldürmeyeceksin tüm hayvanlar dostundur gibi Yahudiliğin kutsal kabul ettiği yedi emir yazıp çiftliğin girişine asarlar. Herşey böyle güzel giderken Napoleon'un insanların çiftliği geri almak için yaptıkları baskını geri püskürttükten sonra çiftliğin başına geçmesi üzerine değişir.


Kitap aslında bize o kadar anlamlı mesajlar veriyor ki. 112 sayfalık küçücük bir kitapta çıkarmamız gereken o kadar fazla ders var. Komünist sistemin aslında sadece üst tabakaya hitap ettiği. Marx'ın değimiyle dinin afyon olduğunu. (Ki ben bu söze hiç bir zaman katılmıyorum. Din afyon değildir insanların kendini bulma yöntemidir; Ama din adı altında anlatılan safsatalar afyon etkisi yaratıyor.)
Yönetimde kim olursa olsun halkın her denilene inanmaması ve kendi düşündükleriyle haraket etmesini. Okumanın son derece önemli olduğunu ve bizim milletimizinde dahil olduğu balık hafızalığından kurtulmamız için en güzel sözlerle dile getiriyor.


Sağlıcakla Ve Sevgiyle Kalın
Çünkü Ben Beceremiyorum


Dipnot : Son zamanlarda yaşadığım rahatsızlıkların artmasıyla kelimleri çok iyi toparlıyorum, o yüzden biraz kopukluk ve anlam bozulmaları için sizlerden özür dilerim. A. Enes Sertlek

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder