Salı, Temmuz 26, 2016

Kitap Okumak - Zaman Ve Para

Kitap okumak, zaman, paraEvime gelen insanların (Çok nadirde olsa gelirler, zaten çok çevremde yok) en çok sorduğu soru; bu kadar kitabı nasıl okuyorsun?  Hepsini okudun mu ? Ben zaman bulamıyorum.

Zaman Mühendisliğim yada zamanı düzgün kullanma alışkanlığım hiç bir zaman olmamıştır. Her işimi sürekli ertelerim ve son dakikaya kadar bekletirim ve son anda yapmaya çalışırım. Bu durum hayatımda sadece kitap ve keman için geçerli değil. Bu iki uğraşımda da son derece disiplinli bir şekilde çalışıyorum. İnsanlar bana tembelsin diyorlar.
Kendisini ailemden birisi gibi gördüğüm keman hocam Hilal Demir ''Sevdiğin işi yaparken ertelemiyorsan tembel değilsin'' demişti. O gündür insanların sen tembel sözlerine aldırış etmiyorum. Hayatımda ne olursa olsun kitap okuyorum. Günde iki - üç saat. Hatta bu cümleleri yazarken bir sonraki cümlede ne yazsam diye düşünürken yanımda kitabım ve kahvem var. Aklıma cümleler gelmeyince kitabımı açıp on - on beş sayfa okuyorum yeni cümleler aklıma geliyor yazmaya devam ediyorum.

Kitap okuma alışkanlığı büyük bir uğraş. Yeni bir müzik enstrumanı öğrenmek kadar zor. 14-15 yaşlarımda hastalığımın en üst dönemlerinde evden çıkmadan dedemin bana hediye ettiği kitapları okuyarak başladım bu maceraya. O yaştaki bir çoçuk için oldukça ağır kitaplar; Evliya Çelebi Seyahatnamesi, Osmanlı Tarihi, Cumhuriyet Tarihi, 2. Dünya Savaşı bu kitapları okudukça hiç birşey anlamıyordum. İçimdeki merak hızla büyüyor ama anlamıyordum. Ama kitaplarda bahsedilen kitapları bir şekilde elde edip okumaya ve hayatımı bu yöne çevirmeye başladım.

 Umberto Eco'nun dediği gibi ''Ben ölürken, Julius Sezar'ın suikastini, Romeo ve Juliet'in aşkını, Dante'nin Cehennem'ini yaşamış olacağım; çok zengin bir hayat yaşamış olacağım.''

İkinci bir soru bu kadar kitap alacak parayı nereden buluyorsun?

Kitap elde etmek günümüz için o kadar kolay birşey ki yalnızca istemeyi ve araştırmayı bilin. Kütüphaneler, indirimler, sahaflar ve en büyük kolaylık elektronik kitaplar.
Caddebostan'da boş boş gezinirken bir kitap görüp cebimdeki son paramı kitaba verip Çekmeköy'e kadar yürümüşlüğüm var yeter ki isteyin. Kitap her zaman elde edilir ve okunur.

Sağlıcakla Ve Mutlulukla Kalın
Çünkü Ben Beceremiyorum
Tepkiler:

2 yorum:

  1. Senin de çok sevdiğin bir kitap bittiğin de üzüldüğün hatya depresyona girdiğin oluyor mu?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Olmaz mı kocaman bir boşluğa düşüyor insan.Kitap bitmesin diye sayfaları yavaş yavaş çeviriyorum bir yandanda sonunu merakla bekliyorum. Garip bir durum :)

      Sil