Çarşamba, Temmuz 06, 2016

Simyacı - Paulo Coelho


Bu kitabı okuyalı neredeyse 10 yıl geçmiştir. İlk okuduğumda 14 yaşında bir çocuktum. Büyük hayalleri ve aynı derecede büyük korkuları olan bir çocuk. Serrose (Sergül Kato) instagramda #serrosekk etiketiyle kitap etkinliği başlatınca tekrar okumaya karar verdim.

Okumaya başlar başlamaz 10 yıl kadar önce sadece okumak için okuduğumu fark ettim kitabı. Okudukça daha derinlere indim hayata bakış açımı değiştirecek cümlelerle karşılaştım. Büyük bir ihtimalle 10 yıl sonra 30 küsürlerimde olduğudumda tekrar okursam yine aynı düşüncelere kapılacağım.


Kitaba geçmeden önce yazar hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Paulo Coelho, kitap yazmaya başlamadan önce ülkesinde ünlü bir şarkı sözü yazarıdır. Onların geleneklerinde olan hac vazifesini yerine getirdikten sonra ''Hac'' isimli bir kitap çıkarır. Simyacı yazarımızın 3. kitabıdır. bu kitap sayesinde Gabriel Garcia Marquez'den sonra en çok okunan Latin Amerikalı yazar olur.

Bu kadar yazıyı okuduysanız artık kitabımıza geçme vakti geldi. Santiago, Endülüslü çok kitap okuyan, babasının onun rahip olması istediğini reddedip çoban olmaya karar veren bir gençtir. Koyunları ile dolaşırken rüyasında iki kez Mısır piramitlerinin eteğinde onu bir hazine beklediğini görür. İlk başlarda çok umursamasa da bu rüya onun dünyayı gezme isteğini dahada alevlendirir. Zaten çobanlığı da bu yüzden seçmiştir. Çingene bir kahinine rüyasını anlatır ve onu orada bir hazinenin beklediğini öğrenir. Artık koyunlarını satmış ve yola koyulmuştur. Yolda kişisel menkıbelerini gerçekleştirmek için çok fazla şey öğrenen Santiago, piramitlere ulaşınca hazinenin onu beklediğini görür ama bu hazine yola ilk çıktığında düşündüğü hazineden çok farklıdır.

Sergül Kato (Serrose)

Bu kadar yazı yazıp kendisinden bahsetmesem kendimi çok suçlu hissederdim. Sergül (Benim için abla) 8 yıldır Japonyada yaşayan ve bir o kadar süredirde Yolun Neresindeyim  adlı blogu yazan birisi. Ben onu yaklaşık 3 yıldır takip ediyorum ve makyaj ve kadın ürünleri hariç :) paylaştığı her videodan keyif alıyorum. Sanki kendi ablamla konuşur gibi. Son zamanlarda yaşadığı zor günlerde bizi kitap etkinliği ile bir araya getirdi.Kendisine çok teşekkür ederim. Umarım bir gün hayat bizi karşılaştırır ve sohbet etme imkanımız olur.

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder