Salı, Ağustos 09, 2016

Bilinmeyen Vatikan - Aytunç Altındal


Günümüzde Vatikan diye bilinen yerleşim alanı yeryüzündeki tek “Tanrı-Kenti” statüsündedir. Vatikan bu özelliği nedeniyle “Kutsal-Kent”tir. Bu Tanrı-Kenti aynı zamanda bir “Devleti” içinde barındırır. Vatikan yeryüzündeki tek “Tanrı-Kenti ve Devleti”dir. Vatikan’dan başka “Tanrı-Devleti” yani “Teokrasi” yoktur, fakat halen de kutsal sayılan bir çok kent vardır.


Kitaba başladığımda Vatikanla ilgili bir şeyler bildiğimi sanırdım; ama yanılıyormuşum. Vatikan hakkında sadece papanın olduğu yer dışında hiç bir bilgim yokmuş. Aytunç Altındal bu kitabında Vatikanın bilinmeyen yönlerini tarihe dayanarak isim isim vererek çok güzel anlatıyor. .

VatikanVe inanır mısınız ki bu kötü şöhretli Orta Çağ mahkemesi günümüz Vatikanı’nda hala sapasağlam durmaktadır. Yani Vatikan gerekli görse bu günkü yeni koşullara bu eski mahkemeyi işletebilir. Engizisyon mahkemesinin bugünkü adı kulağa ve inananların gönüllerine çok hoş gelecek kelimelerden oluşmaktadır: “Sacred Congregation For The Doctrine of Faith”. Yani, İman Doktrini İçin Kutsal Yetki Topluluğu.Kısaca SCDF diye bilinen bir kurum Vatikan’ın en korkutucu yeridir. Uzun yıllar halk arasında Baş Engizisyoncu ya da Papa’nın Polisi diye bilinen Kardinal Ratzinger tarafından yönetilmiştir. Bu kardinal “İmandan Sapma” diye değerlendirdiği her girişimi en bağnaz şekilde cezalandırmıştır. Onun emriyle çok değerli ilahiyatçılar, örneğin, Küng ve Dreverman Kilise’yi eleştirdikleri gerekçesiyle atılmışlardır.

Kitabı okudukça tüylerim diken diken oldu. Papalık ekonomisinin nereye dayandığından tutunda kardinallerin papa seçiminde nasıl işler çevirdiğine dair tüm detaylar yer alıyor kitapta.Kitaptan aldığım notlara baktığımda kitabın tamamını neredeyse not almışım ve araştırılacak konular diye ayrı bir başlıkta onlarca konu yazmışım. Vatikan hakkında bilgi edinmek istiyorsanız mutlaka okumanız gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Bilinmeyen Vatikan - Aytunç Altındal


Türkiye'de ismi az bilinen bir yazardı Aytunç Altındal. Hatta bu kitabın kapağını bile bulamadım internette. Arkasında yazdığı onca kitap, makale ve sır dolu bir ölüm bıraktı bizlere. Allah rahmet eylesin.
Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder