Çarşamba, Ağustos 03, 2016

Dünya Klasiklerinde Hangi Yayınevi ?


Çevirmenlik zor iştir. Başka bir kültürü o kültürü hiç bilmeyen birisine okutmak ayrı bir zanaattır. İş bu kadar zorken ve piyasada bu kadar çok yayınevi varken hangisini tercih etmeliyiz konusu biz okurları gerçekten zorluyor.


Biz öğrenciler ve dar gelirli okuma sevdalı arkadaşlarımız maalesef ucuz diye kötü yayınevlerinin kötü çevirilerine maruz kalıyoruz ve hem kitaptan soğuyoruz hemde o büyük yazarlardan. Bunu yıllar önce aldığım Sefiller romanında yaşamıştım. Ucuz diye ve karşı konulamaz okuma isteğimle 300 sayfalık adını bile hatırlayamadığım bir yayınevinden almıştım ve yarısına gelmeden kitabı bir kenara atmıştım. Yıllar sonra param olunca kaliteli bir yayın evinden aldım ve 1500 sayfalık kitabı bir çırpıda okuyup bitirdim.

Yayın evlerine gelecek olursak 
Bir kitabı arıyorsam ilk olarak İletişim Yayınlarına bakarım. Piyasadaki en pahalı yayınevlerinden biri olduğunu kabul ediyorum; ama verdiğiniz paranın karşılığını katbekat alıyorsunuz. Özellikle Orhan Pamuk döneminde kitap için yazdıkları çok önemliydi benim için.


İkinci olarak baktığım yayınevi Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları. Çevirileri Gerçekten mükemmel benim sevmediğim tek yani tek tip kapak dizaynı olması. Genelde bunu çok seviyorlar ama ben pek sevmiyorum tek eksisi bu bende.


Can yayınları gerçekten çok iyi iş çıkaran bir yayın evi ister klasikler olsun ister popüler kitaplar olsun işlerini çok iyi yapıyorlar. Yalnız çok ama çok pahalılar. Bir üst maddedeki dizayn problemim bu yayınevinde de vardı. Son zamanlarda değiştirdiler ve gerçekten çok iyi oldu. Ufak bir tüyo vereyim her yaz D&R ile yaptıkları 5Tl - 10Tl kampanyalarıyla çok ucuza kitaplar alabiliyorsunuz.


Jack London, Virginia Woolf çevirileri çok iyidir. Düşünmeden alabilirsiniz.

Geldik yazımızın sonuna illa sıfır kitap takıntınız yoksa kitapları ikinci el olarak alabilirsiniz. Sahaflar bu konuda bir numaralı tercihim. Yada sıfır tutkunuz varsa internet sitelerinden yada kitap fuarlarını tercih edebilirsiniz.


Bana bu yazıyı yazma imkanı ve ilhamı veren Başak Ç'ye sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Onun yazısına ulaşmak için buraya tıklayınızSağlıcakla Ve Mutlulukla Kalın
Çünkü Ben Beceremiyorum
Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder