Salı, Ağustos 09, 2016

E-Kitaplar Hakkında

E-Kitap

Bu e-kitap muhabbeti ilk çıktığında aklımdaki tek şey gerçek kitabın yerini tutmaz olmasıydı. Gerçekten de tutmuyor kitap okusu, sayfaların içinde kaybolmak ve kitabı bitirip rafa koymak gibisi yok.

Ama insanoğlu doğası gereği kolaya çok çabuk alışıyor ve hemen benimsiyor. Geçen sene ekşi sözlükte  Meritokrasi kitap ağını buldum. Yaklaşık 3000 - 3500 arası kitap barındırıyor sanırım. Her konudan, her fikirden eski yeni basımları kaliteli bir şekilde taratıp biz okuyuculara ücretsiz sunuyorlar.

Aklıma ilk gelen bu korsanın elektronik versiyonu olmuştu; ama sözlükte birisi ''Kütüphaneden aldığınız kitaba para vermiyorsunuz, Birisi alıp oraya bağışlıyor ve binlerce insan faydalanıyor kitaptan'' demiş. Düşününce çok mantıklı geldi. Basımı tükenen veya devam eden kitaplara ulaşmak hele ki benim gibi haftada 3-4 kitap bitiren birisi için büyük kolaylıktı. O zamandan beri elektronik kitap okuyorum.
E-Kitap

 İlk başlarda eski model bir e-kitap okuyucum vardı. Daha sonra cep telefonumdan (Note 3) okumaya başladım. Google Play Kitap uygulaması gerçekten mükemmel bir uygulama. Benim gibi kitap içindeki sözleri çizmeyip deftere yazan birisi için çok önemli kolaylıkları var. Beğendiğin sözleri tıklayıp not alıyorsun ve daha sonra ulaşabiliyorsun.Gözleri yormaması için ışık ayarı ve istediğin font ve büyüklüğü ayarlama şansı gerçekten müthiş.

Yazımın sonuna gelirken evet e-kitapları okuyorum ve ücretsiz erişiyorum. Onca yapılan açıklamaya rağmen içim rahat etmediği için okuduğum tüm kitapların listesini bir deftere yazıyorum ve param oldukça tek tek alıp kütüphaneme koyuyorum. Evet e-kitap basılmış kitabın yerini asla tutmuyor ama bağımlılık bazı şeylerden feragat etmememizi zorunda kılar. Sigara bağımlısı ciğerlerinin bittiğini bildiği halde sigara içmeye devam eder. 


Sağlıcakla Ve Mutlulukla Kalın
Çünkü Ben Beceremiyorum

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder