Pazartesi, Ağustos 08, 2016

Elif - Paulo Coelho

Elif

Bir kitap okumadan veya film izlemeden önce yorumları okumamaya dikkat ederim. Çünkü okuduğum zaman ya spoiler yiyorum yada beklentimi düşürüp, yükseltiyor.O yüzden kitap bittikten sonra yorumlara bakarım. Gözden kaçırdığım bir şey var mı veya daha derin bir konuyu ben mi önemsemedim diye bakarım. Bu kitabı da bitirdikten sonra ilk yaptığım şey sözlüklere ve bloglara bakmak oldu. Ve sonuç hüsran on kişiden 8'u kitabı kötülemiş. Simyacı ile kıyaslama yapmışlar. Simyacı ayrı bir kitap Elif ayrı bir kitap.


Birde kitapların okunma zamanı olduğunu düşünüyorum. 10 yaşındaki birisine Dostoyevski okutamazsınız. Okutursunuz da kitaptan hiç bir şey anlamaz ve kitap okumaktan soğur. Zaten bize okullarda türkçe ve edebiyat derslerinde yapılan şeyde buydu. 24 Yaşındayım Oğuz Atay'ın Tutunamayanlarını bir türlü okumayı beceremiyorum. Kütüphanemde zamanının gelmesini bekliyor. Bir gün okuduğumda eminim beklediğime değecek diyorum. Çünkü yazarın diğer bütün kitaplarını okudum. Bir şey yaşamadan veya bir birikim olmadan kitabı kötülemeye kıyaslama çalışmak bence saçmalık.
Elif


Tanrı'yı bilen tarif etmeye yeltenmez, tarif eden Tanrıyı bilmez.

Paulo dünyaca tanınan ama içinde yıllardır uğraşmasına rağmen bir türlü Tanrıya yakınlığını hissedemeyen bir yazardır. Ustası adlettiği J. ile artık bıktığı bir ayin sonrası yaptıkları sohbette ustası onu tekrar kutsal yolculuğa çıkmaya (gönlünün istediğiyi yere gitmeyi) aradığı şeyi bulmasını ima eder. Oda 2 ayını dolduracak şekilde dünyadaki tüm yayın evlerinin imza günü organizasyonlarını kabul eder ve uzun bir yolculuğa çıkar. Moskovada karşılaştığı Hilalide birlikte götüreceği dünyanın en uzun tren yolculuğunda Elif'i aramaktadırlar.

Elif nedir mi ?
Kitabın içinde saklı :)

Sağlıcakla Ve Mutlulukla Kalın
Çünkü Ben Beceremiyorum

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder