Pazartesi, Ağustos 22, 2016

Kara Kule I - Şilahşor - Stephen King

Kara Kule I - Şilahşor - Stephen King

''Önemsiz şeylerden söz etmekten vazgeçin. Burada ölümün karşısındasınız''

Fantastik edebiyatının en büyük eserlerinden biri diye söylenen Kara Kule Serisinin ilk kitabı Silahşor ile bu seriye giriş yaptım. Aslında daha önce bu tarzda pek kitap okuduğum söylenemez ama konusu ve tavsiyeler üzerine ilk kitabı okudum.


Kitap farklı bir evrendeki son silahşorun, siyahlı bir adamı takip etmesiyle başlıyor. Uçsuz bucaksız bir çöl tasvir ediyor Stephen King. Ben okurken kızgın kumların sıcaklığını içimde hissettim ve susadım okurken. O derece gerçekçi bir tasvir olmuş. Silahşoru anlatırken küçükken pazar sabahları kahvaltıda babamla izlediğim western filmlerine gittim bir anda ve o duygudan çıkamadım. Galiba tüm seri western tadında geçecek. Hatta silahşoru İyi, Kötü ve Çirkin filmindeki Clint Eastwood'un efsane canlandırdığı Blondie karakteriyle özdeşleştirdim.

Kara Kule I - Şilahşor - Stephen King

''Evren Kısıtlı bir kafanın kavrayamayacağı kadar büyük bir paradoks.Yaşayan bir beyin yaşamayan bir beyni düşünemez. Tabii düşünebileceğini sanır o da başka. Ve kısıtlı kafa da sınırsız bir kafayı kavrayamaz.''

Kitap ilerledikçe aslında silahşorun amacının siyahlı adam olmadığı ''Kule'' diye adlandırılan bir yere gitmek için ona ulaşması gerektiğini düşündüğünü anlıyoruz. Tabi bu arada silahşorun gençliğini ve yetiştirilme tarzını neden Kuleye gitmek istediğini de anlıyoruz.

Kara Kule I - Şilahşor - Stephen King


Kitap beni sardı galiba bu seriyi bitireceğim. Eğer Fantastik edebiyatla ilişkiniz yoksa bu kitap bir başlangıç olabilir diye düşünüyorum. Yada western filmlerini seviyorsanız okunabilir bir kitap. Kitabın tek kötü yanı çeviri ve imla hataları. Okuduğum kadarıyla bu durum ikinci kitaptan sonra düzeliyormuş ve seri daha akıcı bir hal alıyormuş.
Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder