Perşembe, Ağustos 04, 2016

Klasik Müzik Tavsiyeleri I


Türk toplumu olarak maalesef klasik batı müziğene pek yakın bir toplum değiliz. Bunun suçu bu müziği dinleyenlerin ve uğraşanların halktan kendilerini üstün olarak gördükleri için insanları bu müzik dalına uzak düşürdükleri kanısındayım. Bu yazdıklarım eğer birgün usta bir müzisyen tarafından okunursa lütfen beni yanlış anlamasınlar. Çünkü gerçekten kendi kültürümüzle batı kültürünü harmanlayıp çok mükemmel eserler çıkaran çok değerli insanlar var.Biz aslında klasik batı müziğine çok uzak değiliz, dinlediğimiz her parçanın temeli aslında bu müziklere dayanıyor. Çoçukken izlediğimiz Bugs Bunny, Tom ve Jerry, Woody Woodpecker vb. bir çok çizgi filmde illaki bir yerlerinde klasik müzik vardır ve biz buna yıllardır aşinayız.

Sizlere şunu dinleyin veya bunu dinleyecek kadar hadsiz ve aynı zamanda bu konuda o kadar uzmanda değilim. Sadece amatör olarak kemanla uğraşıyorum ve boş zamanlarımın çoğunu bu müziği dinleyerek ve araştırarak geçiriyorum.

Kafamda şöyle bir plan var kendi severek dinlediğim ve tarihini araştırdığım ve özellikle bazı terimlerin açıklamalarını yaparak bu müzik türüne ilgisi olan veya bilgi almak isteyen kişileri biraz bilgilendirmek için her hafta üç adet güzel bestelerle kulaklarınız pasını silip ve sizi biraz daha mutlu etmeye çalışacağım :)

Hungarian Rhapsody


Hungarian Rhapsody, Macar besteci Franz Liszt tarafından bestelenmiş. Dünya üzerinde piyano ile çalınması çok zor olan bir o kadarda dinlenmesi keyifli olan eserdir. İlk olarak 1851 yılında dinleyenlerle buluşturulmuş olan eser Bugs Bunny ve Tom ve Jerry'nin birer bölümlerinde temel eserdir. Rachmaninoff bu zor esere oldukça zor bir cadenza(doğaçlama diyebiliriz) yapmıştır ve tadından yenmez olmuştur.

Flight Of The BumblebeeÇalınması gerçekten çok zor ama dinlemesi insana bir anda neşe veren duyguyla karşınızda Flight Of The Bumblebee. Aslında bir opera parçası olan bu eser zamanla hepimizin aklına o mütiş melodiyle kazındı. Eser 1899-1900 yılları arasında Nikolay Rimski-Korsakov tarafından yazılmıştır.

Caprice No 24Keman enstrumanının en zor parçalarıdır Paganini'nin Caprice eserleri. Yıllar süren egzersiz ve hiç umutsuzluğa kapılmadan çalışma gerektirir. 24 adet olan Caprice en kolaydan! en zora doğru bestelenmiştir. Zaten şeytanın kemancısı lakaplı bir müzisyenden bu kalitede bir eser çıkarması bizi şaşırtmamalı.

Bu haftalık eserlerimiz bunlar haftaya klasik müzik köşeme tekrar beklerim.

Sağlıcakla Ve Mutlulukla Kalın
Çünkü Ben Beceremiyorum

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder