Salı, Ağustos 30, 2016

Olasılıksız - Adam Fawer

Olasılıksız - Adam Fawer

Biz kitap müptelaları iyi bilir ki okumak dışında bir şeye daha bağımlılığımız vardır oda kitap satın alma bağımlılığı. Merak ettiğimiz, konusu ilgimizi çeken her kitabı almaya çalışırız. İlk zamanlar bu çok güzel bir olaydır ama belli bir zaman sonra evlerimizde okunmayı bekleyen onlarca hatta yüzlerce kitap birikir.

Adam Fawer'in bir zamanlar ülkemizi kasıp kavuran elden ele dolaşan olasılık kitabını ta o zamanlar almıştım. Daha doğrusu Empati ve Olasılık kitaplarını indirimden satın almıştım. Yanlış hatırlamıyorsam 10 tl gibi bir fiyatla almıştım kitapların ikisini. Yazarımız yeni bir kitap yazmış onuda almak istedim ama nefsimi birazcık olsun köreltmek için elimde olanları okuyayım diye almadan çıktım kitapçıdan ve Olasılıksız'ı elime aldım yıllar sonra.

David Caine olasılık uzmanıdır ve bir olasılık uzmanının belkide en iyi oynayabileceği oyun olan poker bağımlısıdır. Bir poker oyunu sırasında geçirdiği epilepsi krizi sonucunca yüklü bir miktarda borca batar ve bunun sonucunda para bulmak için Dr. Kummar'ın uygulandığında daha sonuçları tam kesin olmayan tedavi teklifini kabul eder. Dr. Kummar'ın verdiği ilaçlar sayesinde yeni bir şeyi keşfeder ileriyi görme yetisi ve kendini hiç hayal edemeyeceği olaylar içinde bulur.

''Satranç hayat gibidir David'' demişti babası.'' Her parçanın kendi işlevi vardır. Bazıları zayıftır, bazıları ise güçlü. Bazıları Oyunun başında işe yara, bazılarıysa sonunda. Ama kazanmak için hepsini kullanmak zorundasın. Aynen hayatta olduğu gibi, satrançta da skor tutulmaz. On parçanı kaybedip, yine de kazanabilirsin oyunu. Satrancın güzelliği budur işte. İşler her an tersine dönebilir. Kazanmak için yapman gereken tek şey tahtanın üzerindeki olası hamleleri ve hamleleri ve anlamlarını iyi bilmek ve karşısındakinin ne yapacağını kestirebilmek.''

''Yani geleceği tahmin etmek gibi bir şey mi ?'' diye sordu Caine.

''Tahmin etmek İmkansızdır. Ama şimdiki zamanı çok iyi bilirsen geleceği kontrol edebilirsin.''

Olasılıksız - Adam Fawer


Kitap aslında Laplace Şeytanı adlı bir teorinin etrafında yayılmış bilim kurgu diye tabir edebileceğimiz bir roman. Gayet akıcı ve sürükleyici hatta bilgilendirici. Kitabı okumadan önce olasılık üzerine teoriler üreten felsefecileri, bilim adamlarının hiç birinin adını duymamıştım bunları öğrenmiş oldum. Kitap için tek eksi notum benim gibi sözel öğrencilerinin bazı konuları anlamakta zorluk çekeceği hesaplamalar ve terimler var kitabın içinde ama yinede bir çırpıda okunacak ve güzel bir roman olmuş Olasılıksız.
Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder