Çarşamba, Ağustos 17, 2016

Ölüm Taciri - Mickey Spillane

Ölüm Taciri - Mickey Spillane
Geçtiğimiz günlerde kütüphanemde yıllar önce ya sahaftan yada indirimden aldığım bu kitapla karşılaştım. Yıllardır okunmayı bekleyen onlarca kitap gibi köşeye saklanmış okunmayı bekliyordu. Polisiye romanları severim ama tutkunu denecek seviyede değil. Mickey Spillane ismini daha önce hiç duymadım ve biraz araştırmaya başladım kitabı okumaya başlamadan önce. Karşıma edebiyat tarihimizle ilgili çok ilginç bilgiler çıktı.


İlk Mike Hammer romanı 1953 yılında Çağlayan yayım evi tarafından Kemal Tahir'in ikinci lakabı olan ''F.M''. ile okuyucularla buluşmuştur. Çok kısa sürede binlerce baskı yapan kitap diğer Mike Hammer romanlarının da Türkçeye çevrilme isteği uyandırmıştır.Çevirisi yapılan diğer kitaplarda ilk kitap gibi büyük bir beğeni ile okununca yüzlerce yerli sahte Mayk Hammer kitapları ortaya çıkmıştır. Çünkü yazar Mickey Spillane altı adet Mike Hammer romanı yazdıktan sonra yazmaya ara vermiştir ve Türkçeye çevrilecek kitap kalmamıştır. Bu sahte Mike Hammer romanlarından altı tanesinide Kemal Tahir ''F.M'' Lakabı ile yazmıştır.
Ölüm Taciri - Mickey Spillane

Gelelim Romanımız Olan Ölüm Tacirine;

Mike Hammer sekreterinden aldığı telefonla hiç bir zaman yapmadığı bir şeyi yapmak(Cumartesi büroya girmek) için bürosuna doğru yola çıkmıştır. Sekreteri ona çok acil bir iş çıktığını ve hemen büroya gelmesini söyler. Mike büroya geldiğinde hiç bir zaman açıklamasa da aşık olduğu Veldayı kanlar içinde bulur. Hemen odasına geçen Mike masasında on parmağı kesilmiş ve kağıtlar uçuşmasın diye kullandığı demir parçasıyla kafasına vurulup öldürülmüş bir cesetle karşılaşır ve masanın üstünde şu notu bulur.
''BENİ TAHTALI KÖYE POSTALADIĞIN İÇİN GEBERECEKSİN''

Mike ilk başlarda bunun sadece bir intikam olduğunu düşünse de olayları araştırmaya başladığında derin devlet olaylarının içinde bulur kendisini.

Kitap gerçekten çok iyi tercüme edilmiş ve iyi kurgulanmış bir polisiye roman, okunmaya değer, vaktiniz varsa ve polisiye roman seviyorsanız tavsiye ederim.

Sağlıcakla Ve Mutlulukla Kalın
Çünkü Ben Beceremiyorum
Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder