Cumartesi, Ağustos 27, 2016

Palto - Nikolay Gogol

Palto - Nikolay Gogol

Devlet dairelerinin birinde... Ama hangisinde olduğunu belirtmeden geçsek daha iyi olacak. Çünkü devlet dairelerinde, askeri birimlerde, özel kalemlerde, kısacası kamu hizmeti gören kurumların herhangi birinde çalışanların hepsi tepki göstermek için fırsat kolluyorlar; alınganlıkta üstlerine yok.Nikolay Gogol'un Dünya ve Rus edebiyatına gerçeklik akımını kazandırdığı en ünlü öyküsü ''Palto'' bu sözlerle başlıyor.Sıradan bir okursanız bu bir kaç sayfalık küçük öykü size saçma veya komik gelebilir. Evet komik, hatta komikliğin daniskası ama yazdıkları değil. Eleştirdiği olayları bu kadar basit yolla hiç kırmadan ve hakaret etmeden eleştirme yeteneği komik.


Hepimiz Gogol'un Palto'sundan çıktık.

Dostoyevski

Palto - Nikolay Gogol


Sıradan bir yazıları temize çekme memuru olan Akakiy Akakiyeviç'in başından geçen bir olayı anlatan bu Gogol aslında sıradan bir insanın üstünden tüm Rus bürokrasisini ve insanları eleştiriyor.

Artık öyle bir duruma geldik ki , insanlar şahıslarına yöneltilen bir suçlamayı, mensubu olduğu topluluğun tümüne yöneltilen bir saldırı olarak değerlendiriyor.

Gogol, daha önce Ölü canlar isimli eserde bıçak gibi sapladığı kalemini Palto öyküsünde daha derine saplıyor. Okumanızı tavsiye ettiğim öykülerden birisidir  Palto.

Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.
Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder