Cuma, Ağustos 05, 2016

Veronika Ölmek İstiyor - Paulo Coelho

Paulo Coelho

Şuan yaşama fırsatım var, bunu değerlendirebiliyor muyum?

Veronika Ölmek İstiyor usta yazar Paulo Coelho tarafından 1998 yılında kaleme alınmış. Usta yazar yıllar önce yatırıldığı akıl hastanesinin zihininde oluşturduğu o tuhaf halleri bu kitapta öyle güzel dile getiriyor ki bir anda kitabı bitirme istedi geliyor; ama 10-15 sayfada bir insanın yüzene çarpan öyle konulara giriyor ki kitabı kenara bırakıp düşünmek zorunda kalıyorsunuz.


Kendi Dünyasında yaşayan herkes delidir. Şizofrenler, piskopatlar, manyaklar. Yani herkesten farklı olanlar.

Veronika Ölmek İstiyor

Veronika genç, sıradan bir işte çalışan bir genç kadındır. Tek eksikliği hayatta aradığı mutluluğu bir türlü bulamamasıdır. Bir gece kaldığı odada bir kutu uyku hapı içerek ölümü bekler ve ölümün o tatlı uykusu bastırdığında kendisi kaybeder ve uyandığında kendini ülkenin en önemli akıl hastanesi olan Vilettede bulur. Daha kötü olan ise Dr.Igor ona aldığı ilaçların kalbine zarar verdiğini ve 1 haftalık ömrünün kaldığını söyler. Ölümü ilaç alıp dakika dakika bekleyen Veronika için bir hafta ölümü deliler arasında geçirmek büyük bir korkuya dönüşür.

İnsanlar neden kendi kendinden nefret eder? Korkaklık belki de. Ya da hiç yakanı bırakmayan yanılma korkusu, başkalarının senden beklediklerini gerçekleştirememek korkusu.

Fazla spoiler vermeden kitabın ilk bölümünden biraz bilgiler verdim. Şimdi gelelim kendi görüşüme:

Kitap gerçekten çok güzel kaleme alınmış. Karakterler olaylar ve zaman dilimi gerçekten insanı içine çekiyor. İlk önce Zedka ile bir bağ kuruyorsunuz. Onun düşüncelerine alışıyorsunuz. Daha sonra panik atak hastası Mari ile gözgöze geliyorsunuz.(Panik atak krizleri öyle güzel betimlenmişki 10 yıldır ileri derece panik hastası olan ben sayfaları okurken ufak bir heyecanlandım ufak bir çarpıntı yaşadım ve gece uyumak için hafif doz sakinleştirici ilaçlarımdan aldım.)

Normallik fikir birliğinden başka bir şey değildir. Yani, çoğunluk bir şeyin doğru olduğunu düşünür, dolayısıyla o şey doğru -normal- olur.

Şizofreni


Kitabın bence en ilginç karakteri şizofren Eduard. Onun başından geçen olaylar kendi bilincini kaybedecek kadar içinde barındırdığı sanat sevgisi ve onun baskıcı ailesi.

Eğer kitabı okumayı düşünüyorsanız hiç düşünmeyin hemen alın ve okuyun ve hayatınızdaki bazı olayları tekrar gözden geçirin. 

Müzik adamın uzak dünyasına, aydan bile ötelerde sakladığı dünyasına bile ulaşabiliyordu; müzik mucizeler yaratabilirdi.

Sağlıcakla Ve Mutlulukla Kalın
Çünkü Ben Beceremiyorum

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder