Salı, Eylül 20, 2016

1984 - George Orwell

1984 - George OrwellGeçenlerde yapılan bir araştırmada dünyada insanların okuduğunu söylediği aslında okumadığı kitapların listesini yapmışlar. George Orwell'in 1984 romanı da bu listenin üst sıralarındaydı aynı zamanda benim kütüphanemde de uzun süredir okunacaklar listesindeydi. Bu araştırmayı görünce hemen okumaya başladım kitabı ve kısa bir süre içinde bitirdim.

SAVAŞ BARIŞTIR.
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR.
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR.

Hayatınızı bir düzen içinde sürekli izlendiğinizi ve yaptığınız her hareketin aslında sizin değilde başkası tarafından kontrol edildiğini düşünün. Nasıl korkunç bir dünya bilgi yok, tarih yok sürekli bir dayatma ve korku içinde yaşamak.

''Parti, iktidarda olmayı, yalnızca kendi çıkarları için istiyor. Başkalarının iyiliği bizim umurumuzda değil, bizi ilgilendiren yalnızca iktidar. Servet,lüks , uzun yaşamak ya da mutluluk değil salt iktidar.''

George Orwell yazdığı kitapların çoğunda sürekli sistem eleştirisi yapar. 1984'de bu eserlerin en önemlisi. Orwell, 1984'de dünyayı 3 büyük ülkeye bölmüş. Avrasya, Doğu Asya ve Okyanusya(romanımızın geçtiği ülke burası günümüzün Londrası aslında). Okyanusya Büyük birader denilen bir diktatör tarafından yönetilmektedir. Aslında kitapta hiç görünmeyen bu karakter insanların içinde korku ve korkuya dayalı büyük sevgi beslenen bir karakter.

''Geçmişi denetim altında tutan, geleceği de denetim altında tutar; şimdiyi denetim altında tutan geçmişi de denetim altında tutar.''

Winston Smith ''Son direnişçi'' Parti'nin en düşük kademeli üyesidir. Gerçek bakanlığında görevi geçmişe dair Partiye zarar verecek bilgileri değiştirmektir. Zamanla eski anılarını hatırlamaya başladıkça Parti'nin düzenine baş kaldırmaya çalışacaktır.

1984 - George Orwell
''Eğer başka herkes Parti'nin dayatıldığı yalanı kabul ediyorsa -eğer bütün kayıtlar aynı masalı söylüyorsa-, o zaman yalan tarihe geçecek ve gerçek olacaktır.''

Okuduğum en iyi politik romanlardan bir tanesi olan 1984 hakkında o kadar çok şey düşünüyorum ki 1947'de yazılan bu romanın günümüzü bu kadar iyi anlatmasına şaşırıyorum. Tarih tekerrürden ibaret söze sanırım daima gerçekliğini koruyacak.

''Bilinçleninceye kadar asla başkaldırmayacaklar, ama baş kaldırmadıkça da bilinçlenemezler.''


Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder