Cuma, Eylül 16, 2016

Bir Bilim Adamının Romanı - Oğuz Atay

Bir Bilim Adamının Romanı - Oğuz AtayBayramı geride bıraktık İstanbul da tek yaşadığımız için gezecek akraba, tanıdık eş dost falan da olmayınca bende bu dört günlük bayramı kendime kitap okuma maratonu yapayım dedim.Sen bilime hizmet için yaratılmışsın Peşkov. Gorki , ' Ben daha o zamanlar bilime bir tavşan olarak da hizmet edebileceğimi bilmiyordum.'

Dört günde dört kitap hedefi koymuştum kendime ama seçtiğim kitaplar her sayfasını okudukça üstünde düşünülmesi gereken kitaplar olunca bu hedefimi bir fire ile tamamladım dört günde üç kitap olarak bayramı bitirdim. Okudukça düşündüm, düşündükçe okudum araştırdım ve günlük 17-18 saatlik okuma maratonunu dün gece üç sularında tamamladım. Mutluyum çünkü okuma listemden seçtiğim kitaplar bana dört günde belki on yıllık bir yaşam tecrübesi kattı diyebilirim.

''Herkes hafızasından, hafızasının zayıf olduğundan kolaylıkla şikayet eder; fakat asla zekasından yakınmaz. Bilmez ki hafıza, zekanın bir unsurudur.''

Evet okuma maratonuma Diriliş - Tolstoy, Utopia - Thomas More ile başlamıştım. Son gün Bir Bilim Adamının Romanını okudum. Mustafa İnan adını daha önce hiç duymamıştım. Daha doğrusu sadece kitabın isminden duymuştum ismini kendisi ve yaptıkları hakkında en ufak bir fikrim yoktu. Romanı okumaya başlayınca Türk Edebiyatının en iyi kalemiden birisi olan Oğuz Atayla,  Türk dünyasının en iyi bilim adamlarından birinin hayatını araştırma koyulduk.

''İnsan öğrenmeden bu kadar cahil olamaz
Cahilliğin bu derecesi pek basit olamaz.''

Mustafa İnan çok zeki ve ender bulunur bir hafızaya sahip bir bilim adamı. Maddi zorluklar ve hayatın zor şartlarında kendini yetiştirmiş hayatın her alanına ilgiyle yaklaşmış, mühendislik ilmini nasıl ileriye çekerim diye uğraşmış birisi.

''İnsan gördüğü bir şeyin esasını merak ederse, onun neden öyle olduğunu araştırısa, günün birinde kendi işinde muhakkak yararlanır bundan.''

Oğuz Atay kendi hocasını kendi kaleminden diğer romanlarındaki o ağır uslüp olmadan çok sade bir biçimde bir mühendis'in projesi gibi işlemiş kitabı.

Bir Bilim Adamının Romanı - Oğuz AtayOkula sınav sonucu için gelen bir taşralı öğrencinin okula ilk günü çok karışık geçer. Cumhurbaşkanı okula gelmiştir ve Mustafa İnan adına öldükten dört yıl sonra bir ödül taktim edilecektir. Bu karmaşanın arasında şaşkınlığını gizleyemeyen öğrencinin yanına orta yaşlı bir profesör gelir ve Bilimin ne olduğunu Mustafa İnanın hayatını anlatarak başlar. Ofiste onlarca belge onlarca yazılmış kitap arasında geçen bu yaşam öyküsü bir dönemin zorluklarını, Türkiyenin bilim adına neden gelişemediğini ortaya koyar.

''Bir mühendis, bir bilim adamı , çevresinde olup bitenlerin esasını merak edemez miydi?''

Okul hayatındaki insanların değişmeyen bağnaz görüşlerinin nasıl bilimi, sanatı etkilediğini onların içinden çıkmaya Mustafa İnanları, Cahit Arfları nasıl erittiğini anlatır genç taşralı çoçuğa.

Oğuz Atay okumalarına başlangıç kitabı olarak başlanabilir bu romana ama bence bir bilim adamını tanımak için okunmalı bu roman.

Herkesin Geçmiş bayramını kutlarım. Daha Nice Bayramlara :)
Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder