Cumartesi, Eylül 17, 2016

Suç Ve Ceza - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Suç Ve Ceza - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
''Neden çocuklara Dostoyevski okutmazlar hiç düşündünüz mü?

Bir şeylere uyanmasınlar diye!''

Sınav Film'i

Rus edebiyatı hatta dünya edebiyatı dedigimiz zaman aklımıza gelen ilk isim Fyodor Mihaylovic Dostoyevski.Devlet aleyhinde bir komploya karıştığı iddiasiyla ölüm cezasına carptırılan Dostoyevski cezasi son anda affedilerek Sibirya'ya sürgüne gönderilir. Geri döndüğünde daha çarpıcı romanlar yazacak bir yazar haline gelir. İşte onlardan en büyüğü Suç Ve Ceza.

"Düşünebiliyor musunuz, insanın gidebilecek hiçbir  yeri bulunmamasının ne demek olduğunu düşünebiliyor musunuz sayın bayım?"

Suç Ve Ceza - Fyodor Mihayloviç DostoyevskiBir hukuk fakültesinde öğrenci olan Raskolnikov, geçim sıkıntısı yüzünden iyice iç dünyasına kapanmış. Toplumun gelişmesine büyük katkılar sağlayacak insanların geçim sıkıntısı içerisinde yaşamaları artık onda dayanilmaz bir nefret dönüşür. Dünyadaki insanların para için nasıl pis işler, nasıl yalakalıklar yaptığını görünce toplumdan dahada iğrenmesine sebeb olur.

"Ayrıntılar çok önemli! Ayrıntılar mahveder her zaman her şeyi..."

Bu gidişata dur demek için yaşlı ve kimsenin sevmediği tefeci bir kadını ve görgü tanığı bırakmamak için tefecinin kardeşini de öldürür. (Spoiler verdiğimi düşünebilirsiniz ama olaylar bu ufak cinayetten sonra başlıyor. Cinayet çok ufak bir detay)

"Önce biraz ağladılar ama alıştılar şimdi. Aşağılık insan oğlu  herşeye alışır. "


Raskolnikov hayatının en büyük acılarını çekmeye başlayacaktır. Artık bir katildir ve bunun vizdan muhasebelerini yaparken tamamen yalnızdır.

''Şimdi neden hiç bir iş yapmıyorsun?
Yapıyorum.
Ne yapıyorsun.
İş yapıyorum.
Ne işi yapıyorsun ?
Düşünüyorum.''


Psikolojik roman dalında dev bir eser olan Suç Ve Ceza insanın her yasta tekrar tekrar okunması gereken bir roman. Yaşınızı aldığınız her sene kitap size farklı değer katıyor. Okuduğumuz her sayfa bizi düşünmeye ve kendi vicdan muhasebemizi yapmaya teşvik ediyor.


Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder